Ford Focus HB 1.6 TDCi

Ford Focus HB 1.6 TDCi

Türkiye'de ilk kez 1999 yılında yollara çıkan ve aradan geçen altı yıldan sonra tepeden tırnağa yenilenen Ford Focus, dinamik tasarımı, malzeme kalitesi, genişleyen iç alanı ve yeni teknoloji özellikleriyle sınıfına yeni standartlar getiriyor.

Tasarım

Dünyanın en önemli otomobil tasarımcılarından Murat Günak'ın imzasını taşıyan Focus HB, eski Focus'un ana hatlarına sadık kalmaya çalışmış ancak zaman zaman tasarımda radikal değişikliklere de gidilmiş.
Üretiminde Volvo S40 ve Mazda 3 modelleriyle aynı platformu kullanan Yeni Focus HB, eski Focus'a oranla daha küt bir ön yüze sahip. Büyük tasarlanan ön far bloğu ve entegre ön tampon ile sis farları araca sportif bir hava katarken, geniş ön ve yan camlar ile yüksek tavan bu görüntüyü destekliyor.
Önden arkaya doğru akıcı bir tasarıma sahip olan Yeni Focus HB'in arka bölümünde de yine eski Focus'un çizgileri temel alınmış. Bagaj kapağının iki yanına yukarıdan aşağıya sıralanan stop farları dikkat çekerken, arka bölümde de yine ön yüzdeki gibi küt ve kaslı görüntü araca dinamizm katıyor.
Geniş açılan bagaj kapağı ve düşük yükleme eşiği, aracın bagajını yükleme işlemini oldukça kolaylaştırıyor.
Uzunluğu 4342 mm, genişliği 1840 mm, yüksekliği ise 1497 mm olan Yeni Focus HB modelinin 385 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında yükseltilebiliyor.

İç mekan

Yeni Focus HB'nin iç mekanında başarılı işçilik ve kaliteli malzemeler ilk bakışta kendisini farkettiriyor.
Focus HB, dış boyutlarıyla orantılı şekilde, oldukça geniş bir iç mekan sunuyor. Geniş ön ve yan camları sayesinde oldukçe aydınlık ve ferah bir iç mekan sunan Focus HB'nin ön panelinde genellikle dairesel formların tercih edilmesi de sportif etkiye katkıda bulunuyor.
Aracın otomatik cam açma kapama düğmeleri yine sürücü kapısının kolçağında bulunuyor. Ön panelin en solunda, direksiyonun solunda kalan bölümde Ford'un tüm modellerinde görmeye alıştığımız farlara kumanda eden bir bölüm bulunuyor.
Gösterge panelinde yer alan yan yana iki büyük daireden soldakinden motorun devrini, sağdakinden ise hızını takip edebiliyorsunuz. Ayrıca otomobilin yakıt ve hararet göstergeleri de bu iki dairenin ortasında bulunan bölümün tepesinde yer alıyor. Ortadaki bölümde ise araç ve yolla ilgili bilgileri gösteren dijital bir ekran yer alıyor.
Aracın dört kollu direksiyonuna entegre bir kol yardımıyla müzik sistemine kolayca kumanda edebiliyorsunuz. Yine direksiyon üzerinden Cruise System'e (Hız Sabitleme Sistemi) de kumanda edebiliyorsunuz.
Orta konsolun en üstünde iki büyük havalandırma ızgarasının arasında dörtlü sinyal kumanda düğmesi bulunuyor. Bu bölümün altında sırasıyla dijital ekrana sahip müzik sistemiyle, klima sistemi yer alıyor. Daha altta ise çakmak ve küllük yuvası yer alıyor.
Aracın geniş iç hacmi sayesinde arka bölümde oldukça geniş bir diz mesafesi bulunuyor ve bu da konforlu yolculuk imkanı sağlıyor.

Motor ve Performans

Türkiye'ye 1.6 litre 100 hp, 1.6 litre 115 hp benzinli ve common rail teknolojisine sahip 1.6 litre 109 hp dizel motor seçenekleri ile ithal edilen Yeni Focus HB'in Ghia ve Trend olmak üzere iki farklı donanım seçeneği bulunuyor.
Testini yaptığım Focus HB 1.6 lt. Duratorq TDCi modelinin 1.6 litrelik dizel motoru, 4000 d/d'de 109 hp güç, 1750 d/d'de ise 240 Nm tork üretiyor.
Sıfırdan saatte 100 kilometre sürate 11.3 saniyede çıkan Focus HB 1.6 lt. TDCi, 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıt tüketiyor.
Ford Focus HB 1.6 lt. TDCi, 55 litrelik yakıt deposuna sahip ve en fazla 190 km/sa sürate ulaşabiliyor.
Otomobilin dizel motoru alt devirlerde cansız kalırken, gerçek gücünü üst devirlerde gösteriyor.
Focus HB'nin yükseklik ayarlı ve hıza duyarlı direksiyonu, yüksek hızlarda otomobilin kontrolünü kolaylaştırırken, güvenli sürüş imkanı veriyor.
Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyonların da etkisiyle araç, sert girilen virajlarda yana yatma izinden kopmayarak, oldukça başarılı bir yol tutuş sergiledi.
Başarılı ses yalıtımı sayesinde aracın içine yansıyan gürültü rahatsız edici boyutlara ulaşmazken, geniş ön ve yan camlar iyi bir görüş alanı sunuyor.
Araç ani frenajda da aerodinamik yapısı ve EBD destekli ABS fren sistemi sayesinde güvenlik sınırları içerisinde savrulmadan durabiliyor.

Güvenlik

Ford'un Focus HB modelinde bulunan güvenlik paketinde standart olarak sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, sürücü ve yolcu yan hava yastıkları, ABS + EBD, ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktaları, immobilizer ve merkezi kilit sistemi bulunuyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !